Egzaktno je utvrđeno da je penetracija i apsorpcija EM zračenja mobilnog telefona znatno veća u glavama dece nego što je to slučaj kod odraslih (pogledajte donje slike). To je jedan od ključnih razloga zašto se insistira na zabrani korišćenja mobilnih telefona u predškolskom i školskom uzrastu dece.
Glavni lekar Ruske Federacije Dr G. Onišenko 2008. godine izdao je ukaz glavnim lekarima republika i autonomnih oblasti RF da donesu programe za zaštitu dece od zračenja mobilnih telefona. Evo izvoda iz pisma:
„Prilikom korišćenja mobilnih telefona dolazi do ozračenja mozga korisnika. Uticaj je svakodnevni tokom dugog vremena (hronično dejstvo). Današnja deca koriste mobilni telefon od ranog uzrasta, i produžavaju da ga koriste tokom odrastanja, što dovodi do činjenica da je uticaj EM zračenja na njih znatno veći nego nego kod današnjih odraslih osoba. Osim toga dečiji organizam u celosti ima veću neurofiziološku osetljivost na elektromagnetna polja nego organizam odraslog čoveka. Pri oceni opasnosti od dejstva EM polja dijapazona radio učestanosti ne uzimaju se u obzir anatomsko-fiziološke osobine dece:
Zato je apsorpcija elaktromagnetne energije u mozgu deteta znatno veća nego kod odrasle osobe.
Sanitarno-epidemiološkim pravilima i normama je preporučeno ograničeno korišćenje mobilnih telefona licima mlađim od 18 godina, kao i trudnicama. Ali bez obzira na to deca i omladina su značajna ciljna grupa marketinških kampanja na tržištu mobilnih telekomunikacija.“
“Deca mlađa od 12 godina ne bi trebalo da koriste mobilne telefone”, izjavili su britanski stručnjaci pokrećući dosad najtemeljitiju studiju o uticaju mobilnih telefona na ljudsko zdravlje. Profesor Lavrije Šalis rekao je da deca nisu manje verzije odraslih i da ne bi trebalo da imaju mobilne telefone barem dok ne napune 12 godina. Ali, ni tinejdžeri nisu manje ugroženi. I oni bi telefone trebalo da koriste za slanje SMS poruka, a manje za direktan razgovor. Duge razgovore treba obeshrabrivati.
Preporuka stiže u trenutku kad britanska organizacija za istraživanje mobilnog zračenja Mobile Telecommunications and Health Research program (MTHR) pokreće studiju koja će trajati 30 godina o uticaju zračenja mobilnih telefona na 250.000 Evropljana, uključujući i 100.000 Britanaca. Osim na pojavu tumora, stručnjaci će istraživati i razvoj drugih bolesti, poput Alchajmerove, Parkinsonove i multiple skleroze, srčanih i moždanih udara, kao i glavobolja i poremećaja sna.
Na dečiji organizuam, na orgnizam koji raste znatno izraženiji negativan uticaj, u odnosu na odraslog čoveka, imaju sva elektromagnetna zračenja. I ako su niskog intenziteta elektromagnetna zračenja u dužem periodu izloženosti dečijeg organizma njihovom dejstvu mogu dovesti do ozbiljnih fizioloških i zdravstvenih problema kod dece. Ako apstrahujemo EM zračenja od baznih stanica, radio i TV predajnih antena, trafostanica koja se indukuje u daljem okruženju, najopasniji uticaj na dečiji organizam imaju mobilni telefoni, kompjuteri i TV prijemnici, zato što se ovi uređaji nalaze u neposrednosm kontaktu sa detetom i dečji organizam može biti dugotrajno, hronično izložen njihovom zračenju.
Posebno osetljiv na elektromagnetna zračenja je ljudski embrion i fetus. Zato je u nekim zemljama doneta i pravna regulativa za zabranu ili ograničenje rada na kompjuteru i upotrebe mobilnih telefona trudnicama. Međutim u životu je druga situacija. Veliki procenat žena tokom trudnoće i dalje koriste kompjuter i na poslu i kod kuće, a mobilni telefon možda koriste i više.
Nedavna istraživanja su pokazala da žene koje se često služe mobilnim telefonom za vreme trudnoće rizikuju da njihova buduća deca imaju složene psihičke probleme. Takve posledice čekaju i onu decu koja u ranom detinjstvu zloupotrebljavaju mobilni telefon. Profesor L. Hejfets sa Kalifornijskog univerziteta zajedno sa svojim kolegama pratio je više od 13.000 dece, čije su majke odlučile da učestvuju u intraživanju još do njihovog rođenja. Kada su deca napunila sedam godina istraživači su zamolili majke da opišu ponašanje svoje dece. Te žene su takođe zamolili da navedu koliko često i koliko dugo one i njihova deca koriste mobilni telefon.
Isključujući uticaj drugih faktora istraživači su došli do zaključka da su deca koja su previše vezana za mobilne telefone za 80% više predodređena za emocionalne probleme i anomalije u ponašanju. A deca žena koja su tokom trudnoće redovno koristile mobilni telefon još u većoj meri su pokazivala navedena psihološka odstupanja.